Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Pranietapicerkibydgoszcz

Pruszcz Gdański

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Konserwacja pokrycia dachów

Autor: Pranietapicerkibydgoszcz, publikacja: 2019-02-14

Dachy pełnią kluczową funkcję ochronną naszych budynków przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak: kwaśne deszcze, obciążenie śniegiem, zmiany temperatur czy promieniowanie UV. Ich kształt wpływa na bryłę całego budynku. Dachy drewniane składają się z konstrukcji nośnej oraz pokrycia dachowego. Pokrycie dachu spełnia funkcje ochronne i estetyczne.

Zdjęcie nr 1

Wraz z upływem lat nasze dachy tracą walory estetyczne. Zanieczyszczenia miejskie (kurz, sadza) oraz biologiczne (mchy, porosty, glony) degradują zewnętrzną powłokę pokrycia. W konsekwencji dochodzi do narażenia konstrukcji zadaszenia budynku na działania warunków atmosferycznych. Przeciekające dachówki stanowią zagrożenie dla konstrukcji dachu, w szczególności dla takich elementów jak kontrłaty i łaty. Kontrłaty i łaty dachu są konstrukcją montażową pokrycia dachu z dachówek betonowych, ceramicznych oraz pokryć blaszanych, zapewniając jednocześnie wentylację połaci.

Nadmierny wpływ wody na te elementy sprawia, że pod wpływem wilgotności oraz zbyt małej wentylacji ulegają rozkładowi, powodując osiadanie połaci dachowej i jej gnicie. Aby temu zapobiec, należy wykonywać okresowe czyszczenie dachu. W zależności od pokrycia dachowego czyszczenie i impregnację dachu przeprowadza się co 7-15 lat. Wpływ na okres konserwacji ma rodzaj pokrycia dachowego, jak i również otoczenie budynku.

Dachówki betonowe, ceramiczne (naturalne) będą wymagać konserwacji co ok. 7 lat. Dachówki ceramiczne angobowe przedłużą okres konserwacji do ok. 10 lat. Najbardziej wytrzymałą klasą dachówek ceramicznych są dachówki pokryte glazurą (glazurowane). Ich odporność biologiczna oceniana jest na okres ok. 15 lat. Droga gruntowa w pobliżu naszego domu przyczyni się do wzrostu zabrudzeń dachu spowodowanych osiadaniem kurzu. Świeże powietrze oraz bogate w roślinność otoczenie przyczyni się do zwiększenia pylenia roślin i ich wpływu na dach.

Zdjęcie nr 2

Czyszczenie dachu powinno być rozpoczęte oględzinami jego stanu, wymianą uszkodzonych dachówek. Przed wykonaniem prac związanych z konserwacją dachu ekipa remontowa powinna wykonać ocenę ryzyka zawodowego związanego z możliwymi zagrożeniami związanymi z pracą na wysokości na danym obiekcie. Do zapewnienia bezpieczeństwa wykonywanych prac konserwacyjnych niezbędne jest zastosowanie środków ochrony zbiorowej oraz indywidualnej. Dostęp do wykonania prac budowlanych dzieli się na budowlany oraz linowy. Środkami ochrony zbiorowej będą rusztowania z barierkami oraz podesty drabinowe oparte na połaci uzupełnione o system łącząco-amortyzujący pracownika do punktów kotwiczenia do elementów nośnych konstrukcji budynku. Innym środkiem ochrony zbiorowej przechodniów są wyznaczone strefy bezpieczeństwa wokół budynków. Środki ochrony indywidualnej są to środki zapewniające bezpieczeństwo tylko dla jednego pracownika, który został wyposażony w uprząż, system łącząco-amortyzujący, system kotwiczenia.

Zgodnie z wymaganiami BHP środki ochrony zbiorowej mają pierwszeństwo nad środkami ochrony indywidualnej. Jednakże jest to zależne od wykonywanej pracy oraz może być uzasadnione ekonomicznie. W takim przypadku do prac na wysokości przystępują alpiniści przemysłowi. Ich umiejętności i wiedza zastępują pracę podnośników przemysłowych, zmniejszając koszty zleconych prac. Dokładność oraz brak ingerencji w teren i pracę obiektu sprawiają, że alpiniści przemysłowi są poszukiwani na rynku pracy.

Jeśli szukasz wykonawcy, który wykona okresowe czyszczenie Twojego dachu, wybieraj takie firmy, które świadczą usługi alpinistyczne, do każdego zlecenia podchodzą indywidualnie, dbając o każdego klienta, o jego satysfakcję z efektów wykonanej pracy. Taka firma podczas mycia oraz konserwacji dachów powinna bazować na produktach renomowanych marek.


Opracował:
Wojciech Iwański
Hilarem Wojciech Iwański

Mycie dachów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 33 493 Specjalistów od Mycia Dachów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: